Cookies jsou malé soubory obsahující písmena a číslice, které se prostřednictvím internetového prohlížeče odesílají do počítače či chytrého telefonu, kde se ukládají na pevném disku. Hlavním úkolem tohoto souboru je rozlišení a identifikace jednotlivých uživatelů webových stránek. Pokud to umožní nastavení internetového prohlížeče, tak všechny stránky mohou do prohlížeče odesílat vlastní cookie soubory za předpokladu, že tento web uživatel navštíví. Internetový prohlížeč však s ohledem na soukromí uživatelů umožňuje stránkám přístup k souborům cookie, které byly do zařízení samy odeslány. Nikdy ale k těm souborům, které byly odeslány jinými www stránkami. Samotné cookies nejsou hrozbou pro počítač ani pro konkrétní identitu uživatele. Navštívené stránky mohou do cookies ukládat veškeré informace, které o konkrétním uživateli zjistía je tak možné monitorovat zájmy návštěvníka. Soubory cookies se tedy dají bez vědomí uživatele použít pro statistiky, cílenou reklamu a podobně.

Zdroj informací Wikipedie

Astronomický klub Pelhřimov, o.s. nabízí po předchozí domluvě pro základní a střední školy, dětské tábory, společenské akce, firemní večírky, hrady a zámky, doprovodné programy

A. Přednášková činnost

• tématické povídání doplněné powerpointovou prezentací, různé odborné úrovně
  • požadavky: tmavší místnost, datový projektor, zdroj proudu, promítací plocha

Přednášky pro základní školy

1. Slunce a sluneční soustava (1 výuková hodina, 45 min)

• obsah přednášky: Úvod do astronomie, její rozdělení a oblast zájmu, naše nejbližší hvězda – Slunce (jeho stavba, útvary na povrchu, atmosféra, zatmění Slunce a Měsíce), Sluneční soustava a její vznik, Merkur a jeho povrch, Venuše a atmosféra, Země a Měsíc, Mars a polární čepičky, Jupiter a velké měsíce, Saturn s prstencem, Uran a Neptun, asteroidy, komety, meteory a meteority. Na závěr pohled do hlubokého vesmíru.
  • doporučeno pro žáky na začátku druhého stupně v rámci výuky zeměpisu

2. Vzdálený vesmír (1 výuková hodina, 45 min)

• obsah přednášky: Rozdělení astronomie, zmínka o Sluneční soustavě, rozměry a vzdálenosti ve vesmíru, život hvězd (vznik, vývoj, závěrečná stádia – bílý trpaslík, neutronová hvězda, černá díra), dvojhvězdy, otevřené a kulové hvězdokupy, mlhoviny, naše a cizí galaxie, struktura vesmíru, minulost a budoucnost vesmíru.
  • doporučeno pro žáky devátých ročníků v rámci výuky fyziky

Přednášky pro střední školy

(stejná témata jako pro ZŠ, ale více odborněji zaměřené)

1. Slunce a sluneční soustava (1 výuková hodina, 45 min)

• obsah přednášky: viz výše
  • doporučeno pro studenty prvních ročníků v rámci výuky zeměpisu

2. Vzdálený vesmír (1 výuková hodina, 45 min)

• obsah přednášky: viz výše
  • doporučeno pro studenty čtvrtých ročníků v rámci výuky fyziky

Ostatní přednášky

1. Krásy oblohy (cca 50 min)

2. Zajímavosti z historie astronomie (60 min)

dle našich možností zajistíme i přednášky na jiná astronomická a příbuzná témata dle zájmu

B. Pozorovací činnost

pozorování denní a noční oblohy astronomickými dalekohledy doplněné odborným výkladem

Pozorování Slunce

• pozorování Slunce volnou projekcí přes dalekohled, využití dalekohledu SolarScope, nebo přímé pozorování Slunce pomocí dalekohledu Lunt, v případě zatažené oblohy možnost prohlédnutí astronomické techniky, pozorování objektů v přírodě.

Pozorování noční oblohy

• pozorování noční oblohy - Měsíc a jeho krátery, nejlépe mimo úplněk, planety (Merkur zřídka, Venuše, Mars, Jupiter a 4 měsíce, Saturn a jeho prstenec), hvězdy, dvojhvězdy, otevřené a kulové hvězdokupy, cizí galaxie - pomocí několika dalekohledů
  • podmínky: jasná obloha, prostranství, volný prostor nad jižním obzorem, minimální okolní osvětlení, vhodné tlumené červené osvětlení v místě pozorování z bezpečnostního hlediska
  • program pozorování je odvislý od viditelnosti Měsíce, planet a jednotlivých souhvězdí v danou dobu
  • pro noční pozorování se doporučuje období, kdy Měsíc není kolem úplňku, neboť svým jasem neruší pozorování mlhavých objektů. Vhodné je období cca 5-10 dní po novu, kdy Měsíc dorůstá a postupem času zapadá pod obzor, takže lze nejprve pozorovat řadu detailů na jeho povrchu a po západu neruší svým jasem. Vhodné podmínky jsou i cca 5 dní po úplňku, kdy Měsíc vychází pozdě v noci a první polovina noci je tak tmavá.

C. Obsáhlejší astronomický program

program složený z předchozích částí, vhodný pro dětské tábory, akce na hradech a zámcích

Varianta I.: Pozorování Slunce + odborné povídání

• samostatné pozorování Slunce během dne (je prakticky jedno, v kterou hodinu, pouze je nutné, aby Slunce nebylo nízko nad obzorem) + přednáška s datovým projektorem o Slunci.

Varianta II.: Pozorování západu Slunce, odborné povídání, pozorování noční oblohy

• pozorování Slunce přibližně hodinu před jeho západem + západ Slunce (délka cca 1h), následující povídání na astronomické téma (jedna delší nebo víc kratších) pro překlenutí doby od západu Slunce o objevení hvězd na obloze (délka cca 1-1,5 h) a pozorování noční oblohy (délka podle zájmu).
  • kvalita obrazu Slunce je v podvečer horší, protože světlo ze Slunce prochází u obzoru silnou vrstvou atmosféry. Proto není možné pozorovat příliš mnoho detailů na jeho povrchu.